Wkłady kominkowe oraz kasety kominkowe coraz częściej goszczą w naszych domach. Nic dziwnego.  Te produkty pozwalają na maksymalizację efektywności ciepła, jakie powstaje w efekcie spalania drewna. Dodatkowo, możliwość personalizacji produktów sprawia, że wkłady kominkowe i kasety kominkowe stają się jedyną w swoim rodzaju ozdobą domu, czy mieszkania. Czy można wyobrazić sobie bardziej klimatyczną ozdobę w domu, niż zamknięte za przeszklonymi drzwiczkami płomienie? W szczególności zimą nie warto pozbawiać się tego wspaniałego widoku .

Warto jednak wiedzieć, że to dwa zupełnie inne produkty, które spełniają określone funkcje. Zatem, czym różni się wkład kominkowy od kasety kominkowej?

Wkład kominkowy i kaseta. Różnice, o których powinieneś wiedzieć

Tak naprawdę oba produkty to zamknięte paleniska, które są wyposażone w przeszklone drzwi oraz wylot spalin. Zarówno wkład kominkowy, jak i kaseta kominkowa wykonane są z materiałów bardzo odpornych na wysoką temperaturę. Różnica między produktami polega jednak na ich zastosowaniu.

Czym jest wkład kominkowy?

Wkład kominkowy dedykowany jest nowopowstałym paleniskom, czyli takim, które budowane są od zera. Wkład podłącza się do przewodu, a następnie zabudowuje wedle gustu i uznania. Z mojego doświadczenia widzę, że najbardziej pożądanym materiałem do obudowy wkładu kominkowego od lat pozostaje kamień. Nic dziwnego – prezentuje się wyjątkowo okazale i jest bardzo trwałym materiałem. Warto pamiętać, że wkład kominkowy można dowolnie spersonalizować – indywidualnie wybrać takie elementy jak np. Klamkę oraz maskownicę.

Czym jest kaseta kominkowa?

Kaseta kominkowa jest z kolei przeznaczona do instalowania jej w już istniejącym kominku otwartym – wynika to z konstrukcji kasety. Co więcej, montaż produktu nie wymaga wykonywania uciążliwych dla mieszkańców przeróbek, a samego urządzenia nie trzeba w żaden sposób podłączać bezpośrednio do komina. To bardzo wygodna opcja, jeżeli nie chcemy lub nie mamy możliwości budowania nowego paleniska. Montaż kasety kominkowej zaleca się właścicielom otwartych palenisk. Kaseta sprawi, że palenisko będzie w pełni bezpieczne i zdecydowanie bardziej komfortowe w użyciu. O problemach, jakie mogą pojawić się w przypadku kominka otwartego pisaliśmy tutaj (anchor do tekstu Kominek otwarty czy zamknięty. Jaki będzie dla mnie lepszy?). Możliwość zabudowania kominka otwartego kasetą sprawia, że nie tylko palenisko jest bardziej bezpieczne, ale też zdecydowanie lepiej prezentuje się wizualnie, ze względu na opcje wyboru koloru kasety kominkowej oraz dodatków. Dzięki temu, wygląd naszego kominka można tak, jak i wkładu konfigurować. Nie można zapomnieć również o tym, że kaseta kominkowa w przeciwieństwie do wkładu zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, dlatego to idealna opcja dla osób posiadających niewielki metraż.

Wkład kominkowy a kaseta. Czym jeszcze się różnią?

Oprócz różnicy typowo wizualnej, należy wspomnieć o tym, co najważniejsze – czyli ogrzewaniu. Kaseta oraz wkład kominkowy zapewnia bardzo dobre efekty grzewcze. Jednak pamiętać trzeba, że wydajność obu produktów zależy od ich jakości.