Brudna szyba kominkowa nie tylko nie wygląda estetycznie, ale przede wszystkim – zasłania to, co najważniejsze, czyli widok na ogień. Jak zatem efektywnie i szybko rozprawić się z tym problemem? Jaki jest najskuteczniejszy sposób na pozbycie się uciążliwego zabrudzenia z szyby kominkowej?
Do głównych powodów powstawania nieestetycznych zabrudzeń na szybie kominkowej należy przede wszystkim palenie źle wysezonowanym drewnem efektem palenia takim drewnem jest osadzanie się trudnej do usunięcia sadzy na szybie kominka. Dlatego, priorytetem dla każdego użytkownika paleniska powinno być wykorzystywanie wyłącznie suchego drewna do opału. O tym, jak prawidłowo sezonować drewno kominkowe napiszemy niebawem.
s
Zdecydowanie najlepiej do opału sprawdzi się suche drewno liściaste, którego wilgotność nie przekracza 18-20 %. Warto pamiętać, że mokre drewno, odpowiedzialne jest nie tylko za powstawanie uciążliwych zacieków na szybie kominkowej, ale niestety skutecznie obniża również sprawność samego paleniska
Oprócz powyższych wskazówek ważne jest również zadbanie o inne aspekty eksploatacji kominka takie, jak: zapewnienie odpowiedniego ciągu kominowego, czy właściwe sterowanie powietrzem zasilającym.

Szyba kominkowa – czym czyścić?

Szyba kominkowa wymaga systematycznego czyszczenia. Producenci kominków zalecają, aby czyścić ją po każdym użytkowaniu paleniska. Należy jednak robić to w odpowiedni sposób. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy szczegółowo zapoznać się z dołączoną do produktu instrukcją obsługi. To bardzo ważne, aby nie uszkodzić kominka oraz nie utracić gwarancji na sam produkt. Szybę paleniska można wyczyścić głównie używając specjalistycznych preparatów. Najlepiej sprawdzają się te w piance, które wolniej spływają z szyby.
Wystarczy, na szybę kominka nanieść piankę i pozostawić ją na około 60 sekund. Po tym czasie, preparat należy ostrożnie usunąć za pomocą ręcznika papierowego. Pamiętajmy, aby szybę kominka, jak i inne czynności wykonywać w rękawicach ochronnych. W razie konieczności czynność należy powtórzyć. Po wyczyszczeniu szyby takim preparatem, należy wywietrzyć pomieszczenie, w którym znajduje się kominek, ponieważ substancje zawarte w środku są toksyczne. W przypadku mniejszych zabrudzeń szyby, spokojnie można posiłkować się zwykłym płynem do mycia naczyń. Świetnie sprawdzi się również zastosowanie popiołu – natomiast -jest to jednak dość ryzykowna metoda, ponieważ w popiele mogą znajdować się kawałeczki drewna, które mogą zarysować szybę. Jeżeli jednak męczy Cię praktycznie codzienne czyszczenie szyby w kominku, przemyśl zakup szyby samoczyszczącej.