Szkło samoczyszczące w kominku jest idealnym rozwiązaniem dla osób dbających o estetyczny wygląd paleniska. Szkło samoczyszczące w kominku to tafla szkła jednostronnie pokryta tlenkiem metalu (od zewnętrznej strony komory spalania). Z pozoru wygląda jak standardowa szyba kominkowa. Różnicę wizualną można zauważyć jedynie przypatrując się szybie pod różnymi kątami. Wówczas mieni się ona odcieniami fioletu, czy zieleni. Wielu klientów ocenia ten kolorystyczny akcent bardzo pozytywnie.

Samooczyszczanie szyby jest bardzo prostą procedurą.

Promieniowanie podczerwone, wydobywające się z paleniska podczas palenia, przechodzi przez szybę i odbija się od powłoki tlenku metalu z powrotem do naszego kominka. Powoduje to wzrost temperatury na wewnętrznej części szyby nawet o 25% w stosunku do takiej samej sytuacji przy udziale zwykłej szyby, standardowo montowanej w kominkach. Wzrasta również temperatura w palenisku, a co za tym idzie polepsza się spalanie. W wyniku tego procesu cząsteczki sadzy są odrywane od szyby i dopalane w palenisku. Efekt ten nazywany jestem zjawiskiem pyrolizy.

Plusy i minusy szkoła samoczyszczącego

Szkło samoczyszczące ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Wielu posiadaczom takiej szyby wydaje się, że samo jej posiadanie zastępuje jej czyszczenie. Tak niestety nie jest. Montaż szyby samoczyszczącej ma za zadanie jedynie ułatwić codzienny komfort użytkowania kominka. Szyba samoczyszcząca nie zastąpi nam jednak całkowicie czyszczenia.

Z jednej strony szkło samoczyszczące pozwala na mniejszą ingerencję w czyszczenie szyby paleniska, co jednak nie oznacza, że nie będziemy musieli czyścić szyby w ogóle. Z drugiej zaś strony, szkło samoczyszczące kosztuje dwa raz więcej od „zwykłej” szyby.

q

Jak sprawdzić, czy sprzedawca nas nie oszukuje?

Niestety tak, jak w przypadku grona innych produktów, nietrudno o pomyłkę i nieuczciwego sprzedawcę. Coraz częściej zgłaszają się do mnie oszukani klienci, którzy zapłacili za samoczyszczącą szybę, a finalnie od nieuczciwego sprzedawcy otrzymali standardową szybę kominkową. Jak można uniknąć tej przykrej sytuacji? Jak już wyżej wspomniałem, szkło z powłoką samoczyszczącą mieni się pod różnymi kątami w odcieniach fioletu i zieleni. Co więcej, szyba samoczyszcząca przewodzi prąd. Sprawdzić można to za pomocą miernika elektrycznego.