Wybór odpowiedniego wkładu kominkowego powinien zostać podyktowany różnymi czynnikami, wśród których znajduje się jego przeznaczenie, cechy, moc grzewcza, wydajność i ekonomiczność użytkowania. Trzeba brać pod uwagę to, że zakup odpowiedniego wkładu to jedno. Istotne znaczenie ma również jego konserwacja, utrzymanie, ewentualne naprawy i koszt wytwarzanego ciepła.

Cechy wkładów stalowych

Wkłady kominkowe stalowe charakteryzują się nowoczesną i lekką obudową, a wkład jest mało widoczny. Są bardzo proste i delikatne. Doskonale sprawdzają się w minimalistycznych wnętrzach.

Stal ma niskie właściwości akumulowania ciepła. Szybko się nagrzewa i szybko oddaje ciepło, co na dłuższą metę nie jest rozwiązaniem ani ekonomicznym, ani wygodnym. Stosowane w tego typu wkładach płyty z szamotu lub wermikulitu rozwiązują ten problem. To materiały, które odznaczają się większą pojemnością cieplną niż żeliwo. Tym samym pozwalają na spowolnienie procesu nagrzewania i oddawania ciepła, czyniąc wkład bardziej praktycznym. Wermikulit powoduje podniesienie temperatury spalania, co dodatkowo skutkuje dopalaniem substancji smolistych. To też ułatwia utrzymanie szyby kominka w czystości. Niestety, obydwa materiały są kruche i często pękają, co wymusza ich wymienianie. Wymiana nie jest skomplikowana i nie wymaga demontażu całej obudowy kominka. Dodatkowym atutem jest możliwość podłączenia dolotu powietrza z zewnątrz.

Cechy wkładów żeliwnych

Żeliwne wkłady kominkowe przeznaczone są do obudowy ciężkiej, na przykład z kamienia. Pasują do wnętrz klasycznych i rustykalnych, a ich efektowny wygląd podkreślają płaskorzeźby na tylnej płycie czy ozdobne fasady.

Żeliwo ma wysoki współczynnik akumulacji ciepła. Wolno się nagrzewa i wolno oddaje ciepło do otoczenia, a to powoduje, że jest to rozwiązanie ekonomiczne i wydajne. Zastosowanie materiału o takich właściwościach pozwala zrezygnować z wykładki z szamotu lub wermikulitu. Dzięki temu łatwiej utrzymać wkład w czystości. Żeliwo cechuje się dużą trwałością i wytrzymałością. Nie ulega korozji. Ważne jednak, by wybierając tego rodzaju wkład zwrócić uwagę, by miał min. 15% zawartość chromu. To właśnie chrom odpowiada za wysoką trwałość. Wkłady żeliwne nie są odporne na gwałtowne zmiany temperatury i nierównomierne grzanie. Szok termiczny może doprowadzić do pękania wkładu – trzeba go wówczas naprawić, co możliwe jest jedynie poprzez demontaż, a to wiąże się z kosztami i jest dość kłopotliwe. Takie sytuacje zdarzają się jednak rzadko, szczególnie, gdy kominek wykorzystywany jest głównie do ogrzewania, a nie okazjonalnego rozpalania.

Jak podjąć decyzję?

W pierwszej kolejności należy rozważyć, jakie oczekiwania ma spełniać wkład kominkowy (estetyczne, grzewcze – okazjonalnie czy regularnie)i  jaki jest przewidziany na to budżet. Warto zwrócić uwagę na parametr, jakim jest moc grzewcza wkładu. Powinna być dopasowana do wielkości domu lub mieszkania.

Przyjmuje się, że nowoczesne, ocieplone domy potrzebują 30W/m³ mocy grzewczej. To oznacza, że na każde 25m³ pomieszczenia potrzebne jest 0,75kW mocy. Mając te dane można policzyć moc wkładu. Można to zrobić stosując wzór, który określa jej przybliżoną wartość:

Moc wkładu = 0,75kW x kubatura domu w m³/ 25m³ (0,75kW razy kubatura, dzielone przez 25m³)

W ten sposób można obliczyć żądaną wartość. Należy też pamiętać, że przez szybę ucieka znaczna część ciepła i jeżeli będzie ona zbyt duża (np. spowoduje emisję ponad 45% ciepła) doprowadzi do przegrzania jednego pomieszczenia, nie ogrzewając innych. W takiej sytuacji lepsza będzie mniejsza i bardziej płaska, która przekazuje około 20% ciepła. Jeżeli kominek nie ma ogrzewać, a jedynie służyć dekorowaniu, można wybrać mniejszą moc grzewczą, a większą szybę, która będzie ładnie prezentowała płomienie.

Powyższe informacje powinny pomóc w podjęciu dobrej decyzji.