Jakie cechy powinno spełniać idealne drewno do palenia w kominku? Sięganie po przypadkowe paliwo może skończyć się katastrofalnymi skutkami – zabrudzeniami, niemożliwymi do usunięcia, a w przyszłości nawet zatkaniem lub zapaleniem się przewodu kominowego.

drewno do kominka

W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, że nie należy palić w kominku drewnem iglastym. Takie drewno zawiera sporo żywicy, powodującej kłopotliwe zabrudzenia, a długotrwałe palenie takim paliwem skutkuje gromadzeniem się sadzy oraz innych związków, co w konsekwencji może doprowadzić do pożaru komina. Należy sięgać jedynie po drewno drzew liściastych, by uniknąć wszelkich problemów, a drewna iglastego używać co najwyżej do rozpalania. Oprócz drewna iglastego w kominkach nie powinno stosować się między innymi węgla, kokosu, drewna tropikalnego, wszelkich tworzyw sztucznych czy płyt wiórowych.

s

Drewno iglaste zawiera sporo żywicy powodują zabrudzenie i gromadzenie się sadzy – Odradza się palić drewnem iglastym

Jaka wilgotność drewna do kominka?

Kolejnym podstawowym warunkiem, który należy spełnić, by cieszyć się jak najdłużej czystą szybą i dobrze funkcjonującym paleniskiem, jest stosowanie drewna o wilgotności poniżej 20%, sezonowanego najlepiej przez okres dwóch lat. Palenie mokrym lub niewystarczająco wysuszonym drewnem znacząco obniża parametry grzewcze naszego kominka, o uciążliwych zabrudzeniach nie wspominając.

Rodzaje drewna kominkowego

Wyróżnić można dwa rodzaje drewna – miękkie (z niską gęstością) oraz twarde (z wysoką gęstością).

Drewno miękkiego (należy używać do rozpalania)

  • topola
  • olcha

Drewno twarde (do utrzymania ognia)

  • dąb
  • buk
  • grab

Za najlepsze drewno opałowe uchodzi grab, który spala się bardzo powoli i oddaje dużą ilość ciepła. Jest to również najdroższe paliwo, więc znacznie częściej sięga się po taki gatunek drewna, jak np. buk, który cechuje się zbliżonymi właściwościami.

s

Stosowanie niewłaściwego paliwa może skutkować utratą gwarancji producenta.