Położenie kominka, ze względów technicznych i funkcjonalnych, zaprojektowane jest już od samego początku. To lokalizację telewizora planujemy później i dostosowujemy ją do położenia kominka. Jakie ustawienie tych obu elementów będzie najlepszym rozwiązaniem?

Zacznijmy od lokalizacji zarówno kominka, jak i telewizora na tej samej ścianie. Czy to aby na pewno dobry pomysł? Po pierwsze, telewizor i kominek często różnią się od siebie gabarytami, a także zupełnie odmienną stylistyką. Rustykalny kominek zlokalizowany tuż obok nowoczesnego, ogromnego telewizora nie będzie wyglądać dobrze. Jeśli już decydujemy się na takie ustawienie, należy wybrać minimalistyczne palenisko w podobnym rozmiarze, jak telewizor. Po drugie, ogień w kominku może znacząco rozpraszać naszą uwagę podczas oglądania telewizji, dlatego też nie uznaje się lokalizacji tych obu elementów na jednej płaszczyźnie za najlepszą opcję.

Częstym rozwiązaniem, szczególnie stosowanym poza granicami naszego kraju, jest też ustawienie telewizora nie obok, a bezpośrednio nad kominkiem. Z przyczyn bezpieczeństwa odradza się jednak to położenie. Samo oglądanie telewizji z mocno zadartą do góry głową też na dłuższą metę może okazać się po prostu niezbyt komfortowe.

Innym pomysłem jest z kolei rozmieszczenie kominka i telewizora na ścianach równoległych względem siebie. Nie jest to rozwiązanie idealne, bo płomienie mogą odbijać się na ekranie telewizora. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest montaż telewizora na ścianie prostopadłej względem kominka. Ustawienie pozostałych elementów wystroju wnętrz, takich jak komplet wypoczynkowy czy stolik kawowy, nie przysporzy też przy tym ustawieniu większych problemów (co jest już problematyczne przy ustawieniu równoległym). Można wówczas cieszyć się zarówno uspokajającym widokiem ognia, jak i oglądać ulubione filmy, a żaden ze sprzętów nie będzie „konkurować” ze sobą o uwagę.