Płomień kominkowy to sposób na podniesienie temperatury w pomieszczeniu, ale także stworzenie niepowtarzalnej atmosfery romantyzmu i ciepła. Czar jednak może bardzo szybko prysnąć przez smolisty nalot na szybie, który szybko i skuteczne zabija całe piękno kominkowych iskierek. Jednak nie o samą estetykę tu chodzi. Szyba pokryta brudem traci swoje właściwości transparentne. Jak poradzić sobie z wszędobylskim nalotem i jak go usunąć, gdy już się pojawi?

Skąd bierze się nalot na szybach kominkowych?

Większość specjalistów jest zgodna – smolisty nalot na szybach kominkowych ma swoje źródło przede wszystkim w niewłaściwie dobranym paliwie. Oczywiście „jak ognia” należy unikać śmieci i innych przedmiotów nieprzystosowanych do palenia nimi w kominkach. W dłuższym utrzymaniu czystości szyby nie pomoże także palenie mokrym drewnem. Warto też uważać na zbyt mocne przyduszenie ognia poprzez zamknięcie szybra, niewłaściwy ciąg kominkowy, czy zapchany komin. Niestety może się okazać, że nawet przy wszystkich środkach ostrożności nasza szyba pokryje się ciemnym nalotem. Co wówczas?

Sposoby na czyszczenie szyby kominkowej

Istnieją domowe sposoby na czyszczenie szyby kominkowej. Z delikatnymi zabrudzeniami poradzi sobie nawet dostępny w każdym gospodarstwie domowym płyn do naczyń. Na koniec warto wypolerować szybę starymi, czarno-białymi gazetami. Można także stworzyć własny roztwór z pół litra wody, łyżeczki octu i łyżki amoniaku. Taką mieszankę wlewamy do spryskiwacza i rozprowadzamy na zabrudzeniach.
Gdy osad jest już w zaawansowanym stadium, warto użyć specjalistycznych środków czyszczących. Należy jednak pamiętać, że skład takich preparatów wymaga dokładnego wywietrzenia pomieszczenia po zastosowaniu. W przeciwnym razie możemy narazić zdrowie swoje, naszych najbliższych i pupili.
Jeśli zostawiamy palący się kominek na noc, należy pamiętać o codziennym porannym czyszczeniu szyby z sadzy. W innym wypadku będzie nas czekała żmudna walka z brudną szybą.

Sposób dla wygodnych

Wiele osób jednak męczy permanentna walka z osadem na ich szybie. Nie mogą w pełni cieszyć się z radosnego tańca płomyków w ich kominku. W takim wypadku doskonałym pomysłem będzie wymiana szyby na samoczyszczącą. Na rynku pojawiają się tego typu produkty, jednak warto zaufać sprawdzonym dostawcom, którzy mogą zagwarantować nam w pełni skuteczne działanie efektu samoczyszczenia.

O działaniu szyby samoczyszczącej możesz dowiedzieć się więcej w artykule: