Do prawidłowego funkcjonowania wkładu kominkowego niezbędna jest kratka kominkowa. Do czego tak właściwie taka kratka kominkowa służy? Jakie spełnia podstawowe funkcje?
Głównym zadaniem kratki kominkowej jest ochrona wkładu kominkowego przed jego przegrzaniem. Kratka kominkowa pozwala ogrzanemu powietrzu na wydostanie się na zewnątrz (umożliwia to odpowiednia konstrukcja kratki, która w łatwy sposób przepuszcza powietrze).
Ważnym aspektem jest dobór odpowiedniej powierzchni kratek kominkowych. Ich rozmiary i zastosowana ilość powinny być proporcjonalne do mocy wybranego wkładu kominkowego. Choć wkłady kominkowe przystosowane są do bardzo wysokich temperatur, mają określoną górną granicę, której przekroczenie może skutkować znaczącym uszkodzeniem wkładu kominkowego, stąd wyboru stosownej kratki kominkowej nie można bagatelizować. Przyjmuje się, że czynna powierzchnia kratki kominkowej powinna wahać się od 40 do 60cm2 na 1 kW mocy wkładu kominkowego.
s

Na każdy 1kW mocy wkładu powinno przypadać od 40 do 60 cm2 kratki.

Kratkę kominkową umieszcza się w ścianie lub w czopuchu obudowy kominkowej. Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór kratek, które można dowolnie dostosować do stylu wybranego wkładu kominkowego czy też samego wnętrza. Dostępne są kratki kominkowe np. w stylu rustykalnym, nowoczesnym czy też klasycznym. Ważne jest, by kratka wykonana była z wytrzymałego na działania wysokich temperatur materiału (najczęściej jest to blacha nierdzewna) – nie wolno montować kratek plastikowych ani także takich, które posiadają żaluzje.