Cofanie się dymu z kominka do domu to często występujący problem użytkowników domowych palenisk. Dym nie tylko trudno wywietrzyć. Jest po prostu szkodliwy dla zdrowia i środowiska, a przede wszystkim świadczy o nieprawidłowym działaniu urządzenia. Jakie są powody cofania się dymu podczas palenia do domu?

Jeżeli borykacie się z tym uciążliwym problemem, koniecznie czytajcie dalej. Najprawdopodobniej dowiecie się, jaka jest przyczyna waszych kłopotów!

Niedrożność przewodu kominowego – zatkany komin

Bardzo możliwe, że cofający się dym jest wynikiem niedrożności przewodu kominowego, dlatego w pierwszej kolejności należy ustalić, czy nic nie utknęło w przewodzie łączącym urządzenie z kominem oraz w samym kominie. Tym powinien zająć się wykwalifikowany specjalista, czyli kominiarz. Nie zaleca się wykonywania żadnych prac w okolicach komina osobom niewyspecjalizowanym w tej dziedzinie. Po pierwsze zadbajmy o własne bezpieczeństwo i powierzmy pracę odpowiednim fachowcom.

Zamknięty szyber w kominie

Równie częstą przyczyną cofania się dymu podczas palenia w domu jest zamknięcie szyberu. Jeżeli jest on zamknięty, koniecznie należy go otworzyć.

Mała ilość powietrza !

Możliwe również, że problem wynika z niewystarczającej ilości powietrza potrzebnej do spalania drewna dopływającej do paleniska. Można to bardzo łatwo sprawdzić oglądając przewód, za pomocą którego powietrze dopływa do kominka. W przypadku posiadania kominka bez doprowadzenia powietrza z zewnątrz, ważne jest również zapewnienie skutecznej wentylacji powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek. W pokoju koniecznie musi znajdować się okno lub balkon.

Jeśli to nie to?

Przyczyny cofania się dymu podczas palenia do domu mogą być również bardziej skomplikowane i poważne. W trakcie szukania przyczyn, może okazać się, że nasz kominek jest po prostu źle zbudowany – ma na przykład zbyt mały przekrój, aby wytworzyć odpowiedni ciąg lub może być po prostu za niski. W przypadku, kiedy powyższe rady nie zadziałały, najlepiej wezwać specjalistę, który fachowym okiem oceni, jaka jest przyczyna cofania się dymu oraz zaleci najbardziej efektywne rozwiązanie.